۵ نکته مهم هنگام خرید شال و روسری

شال یا روسری

اولین نکته ایی که باید به آن توجه داشت انتخاب شال یا روسری است. باید توجه داشته باشید که شخص مورد نظر شما بیشتر به شال علاقمند است یا روسری؟. سر نخوردن، راحت بودن، و عدم نیاز به مرتب کردن مدام آن از نکاتی است که در انتخاب شال یا روسری عامل مهمی است.

رنگ و طرح شال و روسری

یکی از مهمترین نکات، طرح و رنگ شال و روسری است، شال و روسری یکی از متنوع‌ترین پوشاک است. این تنوع هم یک حسن برای انتخاب است، هم خرید را یکم مشکل و تصمیم گیری را سخت می‌کند، به همیندلیل باید به نکاتی توجه نمود که برای هر شخص و سلیقه متفاوت است و متناسب با سلیقه فرد خریداری شود.

طرح‌های سنتی:  طرح‌های همراه با بوته جقه، گل و .. که بیشتر در بین بانوان مسن طرفدار دارد.

طرح‌های مدرن:  شامل طرح‌های نقاشی، کوبیسم، چهار خانه، زنجیری و کمربندی …

تک رنگ:  شال یا روسری ساده که معمولا نخی است و انتخاب رنگ‌های خاص و منحصر به فرد آن می‌تواند هدیه  سیار مناسبی باشد.

جنس شال یا روسری: جنس شال یا روسری یکی از مهمترین نکات انتخاب شال و روسری مناسب برای خرید است.

شال و روسری نخی: شال یا روسری‌های نخی زیر مجموعه‌ی پارچه‌های پنبه‌ای است که به راحتی شست و شو می‌شوند و بدلیل عبور دادن گرما از خود و خنک بودن، مناسب‌ترین جنس شال یا روسری برای فصل گرماست. به راحتی اتو می‌شود، کمتر از سایر جنس‌ها سُر می‌خورد.

شال و روسری حریر: پارچه‌ای لطیف، خنک، سبک، نازک و لخت است. روسری‌های حریر بیشتر از شال حریر موجود است، به نسبت نوع نخی، قیمت آن گران‌تر است و سر خوردن آن به نسبت روسری با شال نخی بیشتر است.

شال و روسری ساتن: پارچه‌ی ساتن، نوعی پارچه براق است که سطحی صاف دارد، معمولا پشتشان مات است به نسبت نمونه‌ی روسری ابریشمی ارزان‌تر است و بیشتر در تهیه روسری‌های مجلسی و رسمی کاربرد دارد.

شال و روسری ابریشم: شال یا روسری ابریشم سبک و لطیف و مقاوم هستند، چهار فصل استفاده شده و دیر‌تر چروک می‌شوند، معمولا برای محصولات مجلسی استفاده شده و گران قیمت هستند.

کیفیت ظاهری شال و روسری: هنگام خرید روسری و شال، اگر برای خودتان خرید می‌کنید، به راحتی بیش از مد توجه کنید.

اگر برای شخصی هدیه می‌خرید، سلیقه شخص مورد نظر مهمترین اولویت برایتان باشد، نه نظر فروشنده یا مد روز و … بسته بندی زیبا و شکیل هم از اهمیت خاصی برخوردار است، دقت کنید که شال و روسری زده دار، نخ کش، لک، جابجائی چاپ و … نداشته باشد.

ترجیحا سعی کنید از فروشنده قول تعویض بگیرید که اگر شخص مورد نظر شما، سلیقه‌ی شما را نپسندید، بتواند با سلیقه خود، با شال یا روسری دیگری تعویض کنید.

قواره شال و روسری

معمولا هرچه قواره شال یا روسری بزرگتر باشد، بهتر و راحتتر است، مگر آنکه بزرگی زیاد برای فصل گرما مناسب نباشد یا … سایز استاندارد روسری ۹۰ سانت و شال ۶۰-۷۰ سانت عرض در ۱۸۰ سانت طول است. اما پیشنهاد ما برای شال عرضی حدود ۸۰ تا ۱ متر (بدلیل تا شدن و حجاب داشتن) و روسری قواره ایی حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ (بدلیل گره خوردن و مشخض نبودن گردن) می‌باشد، هرچند که در کل قواره امری سلیقه ایی است.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *